YDS SINAVI NEDİR, NASIL HAZIRLANMALIDIR ?

YDS Sınavına Nasıl Hazırlanmalı

YDS sınavı ülkemizde en çok tartışılan sınavlardan biri olmasından dolayı hazırlık aşamasında birçok öğrencinin kafası karışmaktadır. Gelecek yıllarda YDS sınavının tüm düzeyde kabul gören TOEFL sınavları arasında olacağı tahmin edilmektedir.

Öğrenciler sınav zamanında gerek internet üzerinden gerekse basılı kaynakları kullanarak YDS sınavlarına hazırlanmaktadır. Yds dersleri birçok kaynaktan çok rahat ulaşabildiğinden dolayı sınava başarılı şekilde hazırlanmak isteyen öğrenciler kaynak sıkıntısı çekmemektedir. Fakat konu Yds sınavı olduğu zaman en çok tartışılan konu sınavın ölçü seviyesidir. Çünkü birçok eğitmene göre Yds sınavı öğrencilerin okuma ve anlama bilgisini ölçtüğü, birçok eğitmene ve kurslara göre ise konuşma, dinleme, yazma becerilerinin ölçüldüğü konusu olmaktadır.

 YDS Sınavında Eğitim İçeriği

Türkiye’de birçok yds kursu sınava hazırlıkta ” Grammer Translation Method” üzerinden devam etmektedir. Bu çerçevede verilen yds dersleri öğrencilerin cümle analizi üzerinde gelişmesini hedeflemenin yanında dil bilgisi yapısında da anlama yeteneklerini geliştirmeyi hedeflemektedir. Fakat bu eğitim metodu öğrencileri ezbere yönelik bir geliştirme sunmasından dolayı eleştirilmektedir. Çünkü İngilizce global bir dil olmasına rağmen kullanıldığı bölgelere ve coğrafyalara göre farklılıklar gösterebilmektedir.

 

 

YDS Sınavını Tanımak

Bütün sınavlarda başarılı olabilmek için ilk hedef sınavın bizlerden neler istediği konusunu anlayabilmektedir. YDS sınavını başarılı bir şekilde anlayabilmek için geçmiş yıllarda sorulan soruları kapsayan yds dersleri üzerinden çalışmak faydalı olmaktadır. Özellikle dil bilgisi sorularında sorunun yapısını anlamaktan ziyade şıklarda geçen yapıları anlamak önemli bir adım olmaktadır. Çünkü şıklar genelde sorunun hangi konu üzerinden sorulduğunu anlatmaktadır.

  YDS Sınavına Hazırlık Döneminde Yapılması Gerekenler

Başarılı bir hazırlık dönemi geçirmek için üç önemli adım bulunmaktadır.

  • Dil Bilgisi (Grammer)
  • Kelime Bilgisi
  • Okuma ve Anlama

   YDS Sınavında Dil Bilgisi (Grammer)

Sınava hazırlık döneminde ilk olarak Türkçe dil bilgisi konusunda da bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Yds dersleri döneminde dil bilgisi yeteneğinizi geliştirmeniz sayesinde cümle yapılarını çok hızlı bir şekilde analiz etme kabiliyeti kazanarak cümleleri daha hızlı anlayabilirsiniz. Özellikle İngilizce dil bilgisi konusunda çalışma yaparken hem Türkçe hem de İngilizce dil bilgisini paralel bir şekilde devam ettirmeniz faydalı olmaktadır.

   YDS Sınavında Kelime Bilgisi

İngilizce öğrenme denildiği zaman akla hemen kelime öğrenme durumu gelmektedir. Fakat İngilizce kelime öğrenmek uzun bir süreç istemektedir. Özellikle beyin yapımızdan dolayı bazı kelimeleri çok kolay öğrenebilirken bazı kelime ve kelime gruplarını beynimiz çok uzun süreçte öğrenebilmektedir. Bu tür durumlarda kendinize kızarak motive duygunuzu bozmak yerine bunun olağan bir durum olduğunu kabul ederek sürekli tekrar etmeye çalışmak gerekmektedir. Bu tür kelimeleri sürekli tekrar etmeniz ve düşünceleriniz de yer vermeniz o kelime gruplarının daha kalıcı hale gelmesini sağlamaktadır. Yds dersleri zamanında her kelimeyi öğrenme imkanı olmadığından zamanla kelimenin olumlu mu olumsuz bir kelime grubuna ait olduğunu öğrenebilirsiniz.   

 

 

YDS Sınavında Okuma ve Anlama

Bütün yabancı dillerini öğrenme döneminde bilenen bilginin unutulmaması için en etkili yöntem okuma alışkanlığıdır. Özellikle her seviyede bulunabilen kaynakları kullanarak yds sınavına hazırlık döneminde bolca seviyenizin yettiği kaynakları okumanız gerekmektedir. Okuma sürekliliği cümle yapısını analiz etme yeteneğiniz üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu etki göz önünde bulundurularak yds dersleri dönemlerinde mutlaka gün içinde en az 2-3 paragraflık bir metin okunması tavsiye edilmektedir. Özellikle bu tür metinleri günlük haber gibi kaynaklardan seçmeniz daha etkili olmaktadır. Günümüzde internetin yaygınlığı sayesinde bu tür makale ve haberlere ulaşmak çok hızlı ve kolay olabilmektedir.

Beylikdüzü British Culture’da YDS Dersleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için :

0212 854 03 74